فیلترکفش فوتبال و فوتسال مردانه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448


هیچ محصولی یافت نشد

کفش فوتبال و فوتسال مردانه

کفش فوتبال و فوتسال مردانه یکی از پیش‌نیازهای ضروری شروع این دو ورزش محبوب است. اگر می‌خواهید این دو ورزش را به صورت حرفه‌ای یا نیمه‌‎حرفه‌ای دنبال کنید، تهیه کفشی که به طور اختصاصی برای این ورزش‌ها طراحی شده باشد، در کیفیت بازی‌ و مهم‌‎تر از آن، در سلامت پاها و کمر تأثیرگذار خواهد بود.

انواع کفش فوتبال و فوتسال مردانه

هنگام خرید کفش برای فوتبال یا فوتسال حتماً متوجه شباهت آنها می‌شوید. اما اگر بخواهیم نگاه تخصصی‌تری داشته باشیم، باید با انواع کفش‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند آشنا باشیم.

1/ کفش مخصوص فوتبال

کفش فوتبال، کفشی مخصوص بازی روی زمین چمن است. این کفش‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند. اگر می‌خواهید بهترین کفش را برای داشتن یک بازی جذاب و ایدئال انتخاب کنید، باید انتخابتان را بر اساس نوع دقیق زمینی انجام دهید که قرار است در آن بازی کنید.

کفش زمین چمن سخت

چمن سخت، در واقع زمین سختی است که چمن‌های کوتاهی دارد. کفش‌هایی که می‌توانند بهترین عملکرد را روی این زمین داشته باشند، کفش‌های میخ‌دار (با میخ‌های پلاستیکی) هستند. این میخ‌ها می‌توانند به شکل دایره یا فلش‌های رو به جلو باشند.

کفش زمین چمن نرم

منظور از چمن نرم، چمن مرطوب یا گل‌آلود است. معمولاً این زمین‎‌ها را در مناطقی داریم که آب و هوای بارانی و مرطوب دارند. بهترین کفش برای چنین زمینی آنهایی هستند که میخ‌های فلزی دارند. جنس این میخ‌ها اغلب از آلومینیوم است.

کفش زمین چمن مصنوعی

بیشتر اوقات وقتی درباره فوتبال صحبت می‌کنیم، منظورمان بازی روی زمین چمن مصنوعی است. کفش‌هایی که کفی پلاستیکی متراکم دارند و روی آن میخ‌های ریزی طراحی شده، بهترین انتخاب برای این زمین هستند.

2/ کفش مخصوص فوتسال

در مقابل زمین چمن فوتبال، زمین فوتسال بافت کاملاً متفاوتی دارد. پس حالا که اهمیت نوع زمین را در طراحی کفش می‌دانیم، جای تعجبی ندارد اگر بدانیم که طراحی کفی کفش‌های این ورزش متفاوت از فوتبال است.

زمین بازی فوتسال، مثل زمین بازی‌هایی چون بسکتبال، صاف و سخت است. پس کفش فوتسال هم به تناسب زمین آن، کفی لاستیک، صاف و سفت دارد. چنین کفشی دقیقاً برای دویدن و تحرک روی سطح سخت و صاف طراحی شده است و بیشترین اصطکاک را روی این زمین ایجاد می‌کند. کفش‌های فوتسال معمولاً بسیار سبُک‌وزن هستند. از طرفی انعطاف بالایی دارند تا چرخیدن سریع روی زمین بازی راحت باشد.

ویژگی‌های کفش فوتبال و فوتسال مردانه ایدئال

با وجود تنوع بالای کفش‌های فوتبال و فوتسال، شاید انتخاب بهترین گزینه کمی چالش‌برانگیز باشد. اما اگر چک‌لیستی از فاکتورهای مهم این محصولات داشته باشیم، خرید راحت‌تر و دقیق‌تری خواهیم داشت.

1/ جنس باکیفیت

جنس کفش فوتسال و فوتبال فقط در عمر آن تأثیرگذار نیست؛ بلکه در کیفیت بازی هم تعیین‌کننده است. برای مثال بعضی جنس‌ها وزن کمتری دارند و این می‌تواند در برقراری تعادل پا مؤثر باشد. برای مثال اگر کفش از جنس چرم باشد، این چرم گاو و گوسفند هستند که بیشترین وزن را به نسبت چرم‌های طبیعی یا مصنوعی دیگر دارند.

به‌علاوه جنس رویه کفش که محل لمس توپ است، می‌تواند نوع ضربات را تغییر دهد. به عنوان نمونه، بسیاری از کفش‌های فوتبال یا فوتسال در قسمت رویه بافتی نازک، اما برجسته دارند. چنین بافتی باعث می‌شود توپ با کفش بیشتر درگیر شود.

2/ طراحی استاندارد

موقع خرید کفش این دو ورزش توپی، حتماً به طراحی کفش دقت کنید. برای مثال کفش‌هایی که رویه کشیده‌تری دارند، در واقع ناحیه مفیدشان برای ضربه زدن به توپ بیشتر است. تا جایی که در بعضی کفش‌ها حتی قسمت بند هم مورب است، تا رویه کفش بیشترین سطح برخورد را با توپ داشته باشد.

3/ اندازه مناسب

اگر در خرید کفش فوتبال و فوتسال مردانه، اندازه درستی را انتخاب نکنید، حتی اگر بهترین کفش را داشته باشید، نمی‌توانید از پتانسیل آن نهایت استفاده را ببرید. کفش تنگ، قدرت مانور شما را در بازی محدود می‌کند. کفش گشادی هم که حس می‌کنید ممکن است کمی از پایتان خارج شود، احساس پایداری و استحکام لازم را به شما نمی‌دهد.

اگر قصد خرید اینترنتی کفش فوتبال یا فوتسال را از مجموعه پای یک دارید، اول جورابی را بپوشید که قرار است موقع بازی آن را به پا کنید. این جوراب طبق قاعده کمی ضخیم‌تر از جوراب معمولی است. بعد در ساعات عصر (که پا بیشترین طولش را دارد) پای خود را به کمک کاغذ و مداد اندازه بگیرید.

تفاوت کفش فوتبال  و فوتسال در چیست؟

کفش فوتبال و فوتسال مردانه در ظاهر بسیار شبیه به هم هستند. اما تفاوت‌های بسیار مهمی دارند که به تفاوت زمین بازی این دو ورزش مربوط است. هر دو نوع کفش طوری طراحی شده‌اند که بازیکنان بتوانند سریع و راحت بدوند یا بچرخند، بدون این که نگران سُر خوردن روی زمین باشند. اما تفاوت اصلی این دو کفش به نوع کفی آنها برمی‌گردد.

کفی کفش‌های فوتسال به گونه‌ای است که دقیقاً برای بازی روی سطوح صاف ایدئال است. این کفش‌ها برای فوتبال روی چمن کوتاه هم می‌توانند مناسب باشند. اما برای فوتبال معمولی در فضای باز گزینه مناسبی نیستند.

جالب است بدانید که کفش‌های فوتسال حرفه‌ای، درست برای بازی در زمین کوچک‌تر ساخته شده‌اند. طراحی آنها به گونه‌ای است که احساس ضربه به توپ را بیشتر حس می‌کنید.

اگر کفش فوتبال را برای فوتسال بپوشید، احتمالاً به اندازه کافی روی توپ کنترل نخواهید داشت. چون کفی کفش فوتبال سخت‌تر است و مناسب بازی روی زمین فوتسال نیست.

آیا می‌توانم برای فوتبال یا فوتسال کفش دویدن بپوشم؟

گاهی حتی افرادی که می‌خواهند فوتبال یا فوتسال را به صورت نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای دنبال کنند هم تصمیم می‌گیرند از کفش‌های ورزشی معمولی خود استفاده کنند. برای مثال ممکن است تصور کنید که کفش Running برای این دو بازی مناسب است. اما این یک اشتباه بزرگ است!

کفش‌های مخصوص دویدن به هیچ عنوان پشتوانه و طراحی لازم را برای فوتبال و فوتسال ندارند. این کفش‎ها برای دویدن در مسیر مستقیم عالی هستند؛ اما در حرکاتی که به پهلو هستند، پرش‌های سریع، چرخیدن‎ها یا توقف‌های ناگهانی عملکرد فوق‌العاده ضعیفی دارند.

آیا می‌توانم با کفش فوتبال و فوتسال مردانه پیاده‌روی کنم؟

اگر منظورتان پیاده‌روی عادی و کوتاه است، بله. اما اگر قرار است پیاده‌روی حرفه‌ای یا طولانی داشته باشید، این کار اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. استفاده از کفش‌های مخصوص این دو ورزش برای پیاده‌‎روی می‌توانند در درازمدت به پا و به خصوص به قسمت مچ، آسیب برساند.